اقامت ترکیه و بررسی روش های آن - وب سایت جامع مشاغل کاریابی استانبول
تصویر

اقامت ترکیه و بررسی روش های آن

اقامت ترکیه و مهاجرت به ترکیه از روش های مختلف و نکات مهم آن در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. متقاضیان اخذ اقامت کشور ترکیه با سوالات زیادی مواجه می شوند، معمولاً مهم ترین سوالات این است که آیا از طریق اجاره خانه در ترکیه می توان اقامت گرفت؟ هزینه های اخذ اقامت ترکیه چه میزان می باشد؟ آیا کشور ترکیه برای مهاجرت انتخاب درستی است؟ در این مقاله صفر تا صد مهاجرت به ترکیه بررسی شده و همه راه های اخذ اقامت ترکیه معرفی می شود. شما می توانید با بررسی روش های مختلف مناسب ترین روش را برای خود انتخاب نمایید. شما همواره می توانید با کارشناسان  کاریابی مجید نیز در تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت مشاوره تخصصی رایگان داشته و همچنین از ویدئوها و مقالات موسسه دیدن فرمایید.

مباحثی که در این مقاله به  بررسی آن خواهیم پرداخت :

 • اقامت ترکیه و شرایط عمومی
 • اقامت ترکیه از طریق تحصیل
 • اقامت ترکیه از طریق کار
 • اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت ترکیه از طریق تولد
 • اقامت ترکیه از طریق پناهندگی
 • اقامت ترکیه و ویزای توریستی ترکیه
 • اقامت ترکیه و هزینه های زندگی
 • اقامت ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا
 • اقامت ترکیه و شرایط اقامت و تابعیت

  شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشیدتماس با ما و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  اقامت ترکیه و شرایط عمومی

  ترکیه کشوری توریستی واقع در آسیای غربی و شبه جزیره بالکان در جنوب شرق اروپا، دارای دو بخش اروپایی و آسیایی بوده که با کشورهای یونان، قبرس، بلغارستان، گرجستان، ارمنستان، نخجوان آذربایجان، عراق و سوریه مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور شهر آنکارا و زبان رسمی آن ترکی می باشد. دین رسمی این کشور اسلام می باشد. ترکیه علی رغم اروپایی بودن هنوز عضو رسمی و پذیرفته شده اتحادیه اروپا محسوب نمی شود.

  اقامت ترکیه و مهاجرت به ترکیه امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد. به منظور اخذ اقامت ترکیه و زندگی در ترکیه می بایست دارای شرایطی باشید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

  از جمله مزایای اقامت ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی

  اقتصاد و صنعت رو به رشد

  دین و فرهنگ بسیار مشترک با مردم ایران

  نزدیکی به ایران

  عدم نیاز به اخذ ویزای ورود به این کشور برای شهروندان ایران

  روش های اخذ اقامت ترکیه شامل 6 دسته تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج و تولد می باشند که در ادامه به صورت کلی در مورد هر یک از این موارد توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

  اقامت ترکیه از طریق تحصیل

  یکی از بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه، تحصیل در دانشگاه های این کشور است. تحصیل در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد. نظام آموزشی ترکیه از روش فرآیند بولونیا پیروی می کند. تحصیل در این کشور تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی بوده و غالباً دولتی می باشد. تحصیل در این کشور از پیش دبستانی تا دانشگاه امکان پذیر است. تحصیل در دوره پیش دبستانی تا 6 سالگی، دبستان از 6 تا 14 سال به صورت اجباری و رایگان، از 14 تا 18 سال در دبیرستان و هنرستان و در انتها از 18 سال به بالا در دانشگاه امکان پذیر خواهد بود. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق دیپلم فنی 2 ساله، لیسانس 4 ساله، فوق لیسانس 2 ساله و دکترا 3 تا 5 ساله می باشد و زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه (YOK) برگزار می شود.

  دبیرستان ها در ترکیه به 6 گروه عمومی (Duz Liseleri)، هنرستان (Meslek Lisereli)، آناتولی (Anadolu Lisereli )، ویژه (Super Lisereli)، علوم و فنون (Fen Lisereli) و مدارس خصوصی (Ozel Lisereli) تقسیم بندی می شوند.

  رشته های پرطرفدار در کشور ترکیه به شرح زیر می باشند.

  علوم کامپیوتر

  روانشناسی

  گردشگری

  مهندسی صنعتی

  روابط بین الملل

  طراحی گرافیک

  زبان و ادبیات ترکی، طراحی صنعتی

  عمران

  ریاضیات

  مدیریت بازرگانی

  بیوتکنولوژی

  انرژی اتمی

  مهندسی IT

  کشاورزی و جنگلداری

  پزشکی

  زمین شناسی

  از جمله دانشگاه های معتبر ترکیه می توان به دانشگاه های ملی فنی خاورمیانه (METU)، بوسفور استانبول و فنی استانبول با آزمون ورودی و نمره زبان بالا؛ دانشگاه های خصوصی بیلکنت، سابانچ و کوچی بدون آزمون ورودی و نیازمند نمره زبان انگلیسی بالا؛ دانشگاه های علوم پزشکی ملی با آزمون ورودی و دانشتن زبان ترکی و دانشگاه های پزشکی خصوصی بدون آزمون ورودی و با داشتن نمره زبان بالا اشاره کرد.

  میانگین هزینه اقامت ترکیه از طریق تحصیل در مقاطع دانشگاهی در ترکیه در دانشگاه های دولتی بین 500 تا 2،200 دلار، دانشگاه های خصوصی از 4،000 تا 20،000 دلار و دانشگاه های علوم پزشکی از 15،000 تا 25،000 دلار می باشد.

  آزمون ورودی دانشگاه های بین المللی شامل امتحان ریاضی، تفکر تحلیلی، مهارت های حل مسئله و زبان انگلیسی می باشد.

  بورسیه تحصیلی در ترکیه به سه نوع بورسیه وزارت آموزش و پرورش ترکیه ویژه شهروندان کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و شرق اروپا؛ بورسیه مریت (Merit) دانشگاه های خصوصی بدون شرط اخراج دانشجو (در صورت بد بودن وضعیت تحصیلی) و بورسیه دولت ترکیه ویژه شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی ترکیه ای الاصل تقسیم بندی می شود. هم اکنون بیش از 15000 دانشجوی خارجی در حال تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند. این بورسیه ها شامل پوشش هزینه های تحصیلی، زندگی، سفر، اسکان و تحصیل می باشند.

  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر می باشد.

  اقامت ترکیه از طریق کار

  به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و مهاجرت کاری به ترکیه می بایست از کارفرمایی در ترکیه پیشنهاد کاری داشته باشید. شهروندان ایرانی به دلیل امکان سفر بدون‌ ویزا به ترکیه تا ۹۰ روز می توانند به صورت حضوری در کاریابی های بین المللی ترکیه اقدام به جستجوی کار کرده و یا از داخل ایران به وبسایت های ارائه کننده فرصت های شغلی بین المللی در ترکیه مراجعه کرده و اقدام به جستجوی کار کنند. پس از یافتن کار و اخذ موافقت کارفرمای ترکیه ای، کارفرما می بایست درخواست جذب نیروی خارجی را طی ۱۰ روز کاری در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه به ثبت رسانده و سپس کارجو تا ۹۰ روز وقت خواهد داشت تا درخواست خود را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری ترکیه تحویل دهند و کارت اقامت خود را به همراه ویزای کار ترکیه دریافت کنند.

  لازم به ذکر است دانستن زبان ترکی به دلیل اندک بودن فرصت های شغلی به زبان انگلیسی جزو امتیازات و الزامات کار در ترکیه می باشد. همچنین ویزاهای کاری دیگری به نام های ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه نیز برای کار در ترکیه وجود دارند.

  هزینه اقامت ترکیه از طریق درخواست ویزای کار برای ایرانیان ۶۱۵ لیر برای ویزای کار بعلاوه ۷۲ لیر برای کارت اقامت می باشد. ایرانیان نیازی به پرداخت هزینه ویزای ورود به کشور ترکیه نخواهند داشت.

  اسامی برخی از مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه به شرح زیر می باشد.

  کارشناس اقتصادی

  IT و مهندس کامپیوتر

  مدیر رستوران های زنجیره ای

  مهندس

  اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

  اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به چند روش امکان پذیر است. این روش ها شامل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه و سرمایه گذاری بدون حق کار می باشد. این سرمایه گذاری ها براساس قانون کشور ترکیه به شهروندی و تابعیت ترکیه منجر خواهند شد.

  حداقل شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه داشتن حداقل ۱۸ سال تمام و داشتن طرح توجیه اقتصادی می باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت از طرق مختلف حداقل ۱ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۷ لیر، برای خرید ملک حداقل ۲۵۰ هزار دلار و برای سرمایه گذاری از طرق دیگر حداقل ۵۰۰ هزار دلار می باشد. نوع دیگر اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز وجود دارد که در بخش اقامت توریستی به آن پرداخته شده است.

  از جمله سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری می توان به صنایع کشاورزی، اتومبیل، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری اشاره کرد.

  جالب است بدانید که در بسیاری از کشورهای اروپایی و در کشور کانادا شما می توانید با هزینه ای کمتر نسبت به کشور ترکیه سرمایه گذاری کنید و برخلاف ترکیه از مزایایی همچون امنیت بالای سرمایه گذاری، اقتصاد پویا و رو به رشد، قیمت ارز و بازار با ثبات و کیفیت بالاتر زندگی برخوردار شوید.

  اقامت ترکیه از طریق ازدواج

  اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترکیه یکی از راه های مهاجرت به ترکیه می باشد. به این منظور متقاضیان می بایست بالای ۱۸ سال بوده و حداقل ۳ سال از زندگی مشترکشان گذشته باشد تا بتوانند درخواست اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج را ارائه دهند. همچنین زوجین می بایست اثبات کنند که با هم زندگی کرده اند و تمکن مالی برای زندگی مشترک را دارند، مساله امنیتی نداشته باشند و حداقل مسکن مورد نیاز برای زندگی مشترک را دارا باشند. در صورت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج پس از ۵ سال امکان درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه امکان پذیر می باشد.

  اقامت ترکیه از طریق تولد

  اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد از اصول خاصی پیروی می کند. ترکیه جزو کشورهای تابع اصل خون شناخته می شود، به این معنی که صرف تولد فرزند در این کشور برای شهروندان غیر ترکیه ای منجر به اخذ اقامت و تابعیت فرزند نخواهد شد مگر اینکه یکی از والدین فرزند شهروند ترکیه باشند تا بتوان برای فرزند اقدام به اخذ اقامت و شهروندی ترکیه کرد. هرچند اخذ اقامت برای فرزند به معنای اخذ اقامت والدین نمی باشد و حقی برای آن ها ایجاد نخواهد کرد. همچنین شهروندان ترکیه ای در صورت قبولی فرزند خواندگی یک غیر ترکیه ای زیر ۱۸ سال می توانند برای آن کودک درخواست اقامت و تابعیت ترکیه نمایند. به این منظور می بایست گواهی تولد فرزند، اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و فرزند و اثبات داشتن مسکن برای زندگی را به همراه مدارک هویتی خود و فرزند برای اخذ ویزای مربوطه به اداره مهاجرت ترکیه ارائه دهند.

  اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

  اقامت ترکیه از طریق پناهندگی یکی از راه های اخذ اقامت این کشور به شمار می آید. پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلایل نژادی، مذهب، عقیده و طرز تفکر و دیدگاه و دلایل مشابه امکان ماندن در کشور خود را نداشته و در خطر آزار و اذیت، شکنجه، تعقیب، مجازات و مرگ قرار داشته باشد. کشور پناهنده پذیر موظف است بر اساس کنوانسیون ژنو حداقل امکانات مورد نیاز زندگی را برای افراد پناهجو فراهم آورد. به همین خاطر بسیاری از کشورها شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی را برای پناهجویان فراهم کرده اند تا از این طریق مانع پناهندگی افراد و متحمل شدن هزینه برای دولت شوند. این روش بدلیل عدم امکان بازگشت به کشور مبدا و شرایط دشوار زندگی در کمپ ها و طولانی بودن فرآیند پیگیری پرونده ها به هیچ وجه توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود که با راه های قانونی مهاجرت از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج جایگزین گردد.

  به منظور پناهندگی و اخذ اقامت ترکیه از این طریق می بایست به محض ورود به خاک ترکیه درخواست پناهندگی خود را به افسر پلیس و یا نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان در ترکیه تسلیم نموده و رسید دریافت نمود. پس از این مرحله زمانی برای مصاحبه اولیه با پلیس و سپس نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان برای شخص متقاضی تعیین خواهد شد به دلیل تعداد زیاد درخواست های پناهندگی به کشور ترکیه طولانی خواهد بود. سپس در صورت قبولی کیس پناهجو در نوبت تعیین کشور پناهنده پذیر قرار خواهد گرفت و در صورت رد درخواست امکان درخواست تجدیدنظر در پرونده وجود خواهد داشت که در اکثر موارد امکان ردی درخواست بسیار بالا می باشد. در انتها و‌ در صورت قبولی پناهجو به کشور مورد نظر فرستاده خواهد شد و یا زمان بازگشت به کشور مبدا برای وی تعیین خواهد شد.

  لازم به ذکر است پناهجو در طول مدت تعیین نتیجه درخواست می تواند خود اقدام به تهیه مسکن نموده و یا در خانه های موقت و یا کمپ های ویژه پناهجوبان زندگی کنند. همچنین امکان کار موقت تا زمان تعیین نتیجه درخواست پناهندگی به دلیل تامین هزینه های زندگی برای پناهجو وجود خواهد داشت.

  اقامت ترکیه و ویزای توریستی ترکیه

  ترکیه به دلیل وجود عهدنامه مودت بین دو کشور شرایط آسانی را برای ورود به کشور ترکیه برای ایرانیان در نظر گرفته است. به این صورت که برای سفر های توریستی کوتاه مدت تا سقف ۹۰ روز نیازی به ویزا برای ورود به کشور ترکیه نبوده و تنها با داشتن پاسپورت و ارائه آن به افسر مهاجرت در مرز ترکیه و مهر ورود به کشور ترکیه می توان اقدام به سفر به کشور ترکیه نمود.

  نوع دیگر از اقامت توریستی در ترکیه وجود دارد که به واسطه اجاره خانه در این کشور قابل دستیابی است. قوانین ترکیه در زمینه اقامت با اجاره خانه در سال 2020 تغییرات مهمی داشته است. پیش تر این اقامت به صورت 2 ساله اعطا می شد و شما می توانستید پس از پایان 2 سال مجددا اقامت خود را تمدید نمایید. اما در قوانین جدید در سال 2020، در صورت اجاره خانه در ترکیه به شما اقامت 1 ساله اعطا می شود. پس از پایان 1 سال نمی توانید اقامت خود را تمدید کنید و باید حداقل 1 سال از پایان اعتبار اقامت قبلی گذشته باشد تا بتوانید مجددا برای این نوع اقامت درخواست دهید.

  توجه داشته باشید که در اقامت توریستی فرد اجازه تحصیل یا کار ندارد، مگر اینکه مجوز دریافت کند و نوع اقامت خود را تغییر دهد.

  اقامت ترکیه و هزینه های زندگی در ترکیه

  مهمترین فاکتورهای محاسبه هزینه زندگی در هر کشوری شامل مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد می باشد که در ادامه به طور مختصر به آن ها خواهیم پرداخت. میانگین هزینه زندگی در پایتخت ترکیه برای هر نفر ماهیانه ۱۵% کمتر از ایران است. به عنوان مثال میانگین هزینه اجاره مسکن در پایتخت ترکیه نسبت به پایتخت ایران 56% کمتر است. در حالی که میانگین هزینه خورد و خوراک در پایتخت این کشور حدود 8% کمتر از تهران است. در حالی که هزینه رفت و آمد با خودروی شخصی در آنکارا به دلیل گرانی بنزین نسبت به ایران بسیار گران تر می باشد، هزینه رفت و آمد با مترو و اتوبوس و متروباس هم سطح تهران می باشد. به طور کلی میانگین هزینه زندگی برای هر نفر در آنکارا پایتخت ترکیه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد که این مبلغ شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد معمول می باشد.

  اقامت ترکیه و شرایط اقامت و تابعیت

  به منظور اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه می بایست دارای شرایط خاصی باشید. به این منطور می بایست حداقل ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشید و در جامعه و فرهنگ ترکیه ادغام شده باشید. مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ترکیه به شرح زیر می باشد.

  مدارک هویتی

  حداقل ۵ سال زندگی در ترکیه با شرط حضور حداقل ۶ ماه در سال

  دانستن زبان ترکی در سطح پایه

  اثبات ادغام در فرهنگ و جامعه ترکیه

  گواهی سلامت جسمی و روانی

  اثبات درآمد کافی

  داشتن محل اسکان در ترکیه

  برای اطلاعات بیشتر با کاریابی استانبول در تماس باشید

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال آپلود
سوئیچر رنگ