بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه - وب سایت جامع مشاغل کاریابی استانبول
تصویر

بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، مهاجرت دانشجویی به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از جمله مواردی است که می تواند در زمینه مهاجرت یک فرد دانشجو مورد توجه قرار گیرد. با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به کشور ایران و در نظر گرفتن هزینه های پایین زندگی و تحصیل در این کشور، امروزه بسیاری از دانشجویان و اشخاص سعی بر آن دارند تا در ترکیه بتوانند شرایط جدیدی از تحصیل و زندگی خارج از مرز های کشور خود، جهت کسب دانش و بالا بردن سطح علمی خود رقم بزنند. با توجه به این که تحصیلات در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم هزینه می باشد، اما باز می توان به این نکته اشاره کرد، آیا اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه امکان پذیر است؟ تیم تخصصی مشاوره ای موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تمام تلاش خود را در جهت بررسی کامل و ارائه اطلاعات لازم در مقاله اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه نموده است تا اطلاعاتی شایان در این زمینه در اختیار علاقه مندان قرار بدهد. چنانچه قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و سایر کشور ها را دارید، جهت بررسی دقیق شرایط مهاجرتی خود و کسب آگاهی از شرایط مهاجرت دانشجو، می توانید از طریق مشاوره های رایگان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با همکاران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در بخش دیدگاه ها نیز می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

شرایط عمومی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاه های مختلفی از جمله دانشگاه استانبول و دانشگاه آنکارا امکان پذیر است. اما نکته قابل توجه این می باشد که در کشور ترکیه متقاضیان بومی بورسیه و تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه بسیار زیاد است. همچنین علاوه بر کشور ایران، متقاضیانی از کشور های روسیه و هند برای اخذ ظرفیت اقدام خواهند کرد. بنابراین در وهله اول بایستی در نظر گرفت که اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بر اساس ظرفیت می باشد. افراد واجد شرایط می توانند جهت اخذ ظرفیت بورسیه اقدام نمایند. به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی می باشد. بنابراین بایستی مدرک زبان ترکی قابل قبولی با نمره بالا دریافت کرده باشید. جهت دریافت اخذ مدرک زبان ترکی مناسب، بایستی در دوره های زبان ترکی به نام yos شرکت کرد و پس از گذراندن دوره، در امتحان پایانی نمره قابل قبول را بدست آورد. معمولا اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان دکتری نیاز به داشتن مقالات ISI به صورت ژورنالی دارد. از نکات الزامی دیگر داشتن سطح علمی مناسب و نمرات بالای تحصیلی می باشد. در ادامه اخذ بورسیه تحصیلی مرتبط با هر مقطع دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند، الزاما بایستی در دوره های زبان یک ساله yos شرکت نمایند. در طی یک سال به دانشجویان زبان ترکی آموزش داده می شود و در پایان از دانشجویان آزمونی مبنی بر سنجش دانش زبان ترکی گرفته می شود. اگر در آزمون دانشجو نمره قابل قبول را بیاورد، می تواند درخواست خود را برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه بدهد. معمولا به چنین دانشجویانی بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد و هزینه های دانشگاه به شکل چشمگیری کاهش می یابد. علاوه بر مدرک زبان، دارا بودن دیپلم 12 ساله همراه ریز نمرات و معدل بالا بسیار قابل توجه است. معدل شخص دانشجو حداقل بایستی بالای 15 باشد. اما دانشجویانی که معدل بالاتری دارند، در الویت قرار می گیرند. اگر چه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی امکان پذیر است، اما کمک هزینه های خاصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته نشده است. معمولا این کمک هزینه برای دانشجویان بومی ترکیه ارائه می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی توضیحات
مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله همراه با ریز نمرات
مدرک زبان گذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدل حداقل بالای 15
امکان دریافت کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی که بعد از گذراندن دوره کارشناسی خود می خواهند به این کشور بیایند و واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد شوند، بایستی قانون گذراندن دوره زبان یک ساله yos و اخذ مدرک زبان ترکی را با نمره مورد قبول، رعایت نمایند. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان الزاما باید مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله خود همراه با مدارک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی را جهت پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی ارائه بدهند. در این مقطع جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بایستی معدل مقطع کارشناسی بالاتر از 15 باشد. همچنین قانون مبنی بر داشتن گپ تحصیلی با حد مجازی وجود ندارد. اما همانطور که گفته شد، افرادی که معدل بالاتر، سن پایین تر و از سطح زبان ترکی خوبی برخوردار هستند، در الویت پذیرش دانشگاه های ترکیه قرار خواهند گرفت. در مقطع کارشناسی ارشد اگر چه اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه امکان پذیر است، اما دریافت کمک هزینه های تحصیلی که جهت کمک به دانشجو پرداخت می شود، برای دانشجویان بین المللی به ندرت قابل مشاهده است ولی امکان پذیر می باشد.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد توضیحات
مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله + مدرک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی
مدرک زبان گذراندن دوره زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدل حداقل بالای 15
شرایط سنی شرایط سنی که بعنوان قانون برای پذیرش ذکر شود، وجود ندارد.
امکان دریافت کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی به ندرت دیده می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه 2 اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

به طور کلی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور امکان پذیر می باشد. اما آن چه که می تواند قابل توجه باشد، علاوه بر اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، امکان اخذ کمک هزینه های دانشجویی مانند خوابگاه رایگان، بیمه های درمانی رایگان و امکانات ایجاد شده در زمینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. اما بایستی در نظر گرفت، ظرفیت های بورسیه تحصیلی و اخذ کمک هزینه های دانشجویی به تعداد محدود ارائه می شود و برای اخذ آن بایستی در ابتدا با یک استاد راهنما در زمینه تحصیلی خود مکاتبه کرده و بعد از تایید دانشجو توسط استاد راهنما می توانید برای پذیرش در مقطع دکتری در ترکیه اقدام نمایید. دانشجویان جهت مکاتبه با استاد راهنما و اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع دکتری بایستی مدارک تحصیلی خود شامل دیپلم، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را ارائه بدهند. معدل دانشجویان می تواند عاملی مهم محسوب شود. معمولا افرادی که معدل بالای 18 دارند، از شرایط بهتری برخوردار می باشند. همچنین ارائه مقالات ISI که انتشار یافته باشد، از نکات الزامی محسوب می شود. قابل توجه است مانند مقاطع قبلی گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی و قبول شدن در آزمون پایانی جهت اخذ مدرک زبان ترکی الزامی می باشد.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در دکتری توضیحات
مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله + مدرک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
مدرک زبان گذراندن دوره زبان ترکی و اخذ مدرک آن
معدل بالای 18 از شرایط بهتری برخوردار هستند.
مقالات علمی سه یا چهار مقاله ISI که به انتشار رسیده باشند.
تاییدیه های لازم تایید استاد راهنما مرتبط با رشته تحصیلی قبل از پذیرش دانشگاه
امکان دریافت کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه و مدارک مورد نیاز آن

جهت ورود به کشور ترکیه و اقامت کوتاه مدت، با توجه قرارداد های موجود بین کشور ایران و ترکیه دریافت ویزا این کشور الزامی نمی باشد. اما چنانچه قصد اقامت بیش از 90 روز در کشور ترکیه را دارید، بایستی مدارک لازم جهت تحصیل در ترکیه را ارائه داده و سپس برای اخذ ویزای ترکیه اقدام کرد. جهت اخذ ویزای این کشور در ابتدا بایستی وقت سفارت را به صورت آنلاین گرفت. در روز موعود نیز همراه مدارک موجود به سفارت این کشور حضوری اقدام نمایید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر می باشد.

مدارک مورد نیاز توضیحات
مدارک تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی با توجه به مقطع مرتبط
ارائه مدارک هویتی ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار دارای یک سال + ارائه اصل شناسنامه
نامه پذیرش ارائه نامه پذیرش دوره های زبان ترکی
عکس ویزایی ارائه 4 قطعه عکس ویزایی با پشت زمینه سفید
ارائه انگیزه نامه ذکر اهداف خود از تحصیل در ترکیه
ارائه نامه پذیرش دانشگاه جهت پذیرش در مقطع دکتری در ابتدا یافتن استاد راهنما الزامی است
ارائه مقالات و دست یابی های علمی ارائه مقالات و پژوهش های علمی امتیازی مثبت محسوب می شود.
نامه عدم سو پیشینه جهت مشخص شدن سوابق کیفری اشخاص

انواع بورسیه های تحصیلی در ترکیه

همانطور که گفته شد، اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در تمامی مقطع دانشگاهی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر می باشد. از میان بورسیه هایی که کشور ترکیه ارائه میدهد، می توان به دو بورسیه فراگیر آن به نام بورسیه دانشجویان برجسته و بورسیه عبدالله گل اشاره نمود که بسیار فراگیر و قابل توجه می باشد. در جدول زیر به شرح هر یک از این بورسیه ها پرداخته شده است.

انواع بورسیه های تحصیلی در ترکیه توضیحات
 بورسیه تحصیلی دانشجویان برجسته + این بورسیه در مقاطع مختلف قابل مشاهده است اما بیشتر برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری در نظر گرفته شده است.+ در نظر گرفته شده برای دانشجویان برجسته از نظر رزومه تحصیلی می باشد. افرادی که نمرات تحصیلی بالا، دارای مقالات علمی و سطح زبان عالی می باشند، واجد شرایط قرار می گیرند.

+ این بورسیه شامل هزینه های تحصیل می شود.

+ جهت اخذ کمک هزینه دانشجویی برای دانشجویان (1,000 تا 3,000 لیر) از سوی دانشگاه بایستی دانشجو توسط استاد راهنما تایید صلاحیت شود.

 بورسیه تحصیلی عبدالله گل + این بورسیه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.+ تمرکز این بورسیه بیشتر برای مقطع کارشناسی می باشد.

+ این بورسیه هزینه تحصیل فرد را در بر میگیرد اما کمک هزینه دانشجویی برای دانشجو در نظر نمی گیرد.

+ اگر چه ورود به دانشگاه های ترکیه نیاز به گذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدرک ترکی دارد، اما این نوع بورسیه در بعضی از رشته ها امکان ارائه دروس به زبان انگلیسی را نیز می دهد.

+ رشته های شامل بورسیه: مدیریت، معماری، ژنتیک و بعضی از رشته های مهندسی می باشد.

اگر قصد اخذ بورسیه عبدالله گل را دارید و می خواهید که به زبان انگلیسی دروس خود را بگذرانید، بایستی علاوه بر مدرک زبان ترکی، مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را ارائه دهید.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم هزینه می باشد که در صورت عدم اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، می توانید شرایط تحصیل ارزان را برای خود رقم بزنید. قابل ذکر است که تمامی مطالب ذکر شده در مقاله اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه توسط گروه مجرب مشاورین موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) به قلم در آمده است. هر گونه کپی برداری یا استفاده از مطالب آن بدون ذکر منبع، از لحاظ قانون، شرع و عرف تخلف محسوب می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه 3 اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های معتبر ترکیه

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه می تواند در دانشگاه های معتبر ترکیه رقم بخورد. اگر چه دانشگاه های ترکیه بسیار کم هزینه می باشند، اما آنچنان از حیث علمی در سطح بالایی قرار ندارند. در قسمت زیر نام چند دانشگاه معتبر ترکیه همراه با رده بندی های بومی و جهانی آورده شده است.

رتبه جهانی رتبه داخلی نام دانشگاه
407 1 Istanbul university
501 2 Bilkent university
514 3 Ankara university
521 4 Sabanci university
593 5 Koc university
651 6 Bogazici university
653 7 Istanbul technical university
689 8 Metu university
792 9 Atilim university
983 10 hacettepe

بیشتر دانشجویان بین المللی از کشور های آسیایی برای مهاجرت به ترکیه و اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های معتبر ترکیه، دلایلی را ارائه می دهند که قابل بحث می باشد. یکی از دلایل ذکر شده، تحصیل در کشور ترکیه به امید راه یافتن به دانشگاه های معتبر در قاره اروپا و آمریکا می باشد. باید دانست که تمامی کسانی که در کشور ترکیه تحصیل می نمایند، پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط برای راه یافتن به تاپ ترین دانشگاه دنیا نمی باشند. تنها تعداد انگشت شماری را می توان در نظر داشت که واجد شرایط شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

علاوه بر اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و هزینه های ارزان دانشگاه آن، می توان به هزینه های زندگی ارزان نیز در این کشور اشاره نمود. مخارج ماهیانه زندگی در بخش خوراک، پوشاک، حمل و نقل، هزینه های رستوران و ارتباطات، تنها 14 درصد بیشتر از میانگین مخارج ماهیانه زندگی در ایران می باشد. همچنین در مورد هزینه های اجاره نیز بایستی ذکر کرد که مبالغ ممکن است کمی بالاتر رود و به 51 درصد بیشتر از هزینه های اجاره در ایران برسد. در جدول زیر لیستی از هزینه های موجود در کشور ترکیه آمده است. قیمت های ذکر شده جهت تبدیل راحت تر به یورو ذکر شده است.

آنکارا استانبول عنوان آنکارا استانبول عنوان
0.26 0.31 آب معدنی 1.5 لیتری 195 294 آپارتمان یک خوابه مرکز شهر
14 16 وعده غذایی 2 نفره در رستوران 310 527 آپارتمان سه خوابه مرکز شهر
0.59 0.57 قوطی کوکا 118 173 آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر
1.6 1.6 یک فنجان کاپوچینو 194 304 آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر
04 0.4 بلیط یک طرفه شهری 1.16 1.4 یک کیلو برنج
0.46 0.42 نرخ یک کیلومتر تاکسی 0.7 0.7 یک لیتر شیر
0.92 0.91 یک لیتر گازوئیل 0.7 0.8 یک کیلو سیب
22.9 23.4 یک ماه حق عضویت باشگاه 1.6 1.7 یک کیلو موز
3.36 3.36 یک سانس سینما 0.72 0.79 یک کیلو پرتقال
34.8 34.9 یک جفت شلوار لی 0.7 0.77 یک کیلو گوجه
24.34 24.11 یک تی شرت تابستانی 0.44 0.5 یک کیلو سیب زمینی
52.85 57.92 یک جفت کفش ورزشی 0.4 0.46 یک کیلو پیاز

پاسخ به سوالات متداول در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

✅ آیا بدون ویزا می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

جهت اقامت بیش از 90 روز در ترکیه، ویزای کشور ترکیه لازم است. بنابراین برای تحصیل در ترکیه ویزای ترکیه لازم می باشد.

✅ جهت ورود به دانشگاه های ترکیه اخذ دوره های زبان ترکی لازم است؟

بله، جهت اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه، در ابتدا بایستی دوره های یک ساله زبان ترکی در این کشور گذرانده شود و سپس قبولی در آزمون پایانی دوره الزامی می باشد.

✅ اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در چه مقاطعی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد؟

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و سخن پایانی

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، مهاجرت دانشجویی به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از جمله مواردی بود که مورد بررسی دقیق و کامل قرار گرفت. همانطور که بررسی شد، ترکیه کشوری است که از لحاظ بعد مسافت به کشور ایران نزدیک می باشد. همچنین از لحاظ حیث هزینه های تحصیل، می توان به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه و ارزان بودن هزینه های شهریه دانشگاه پرداخت. مخارج زندگی نیز تقریبا به مانند کشور ایران می باشد. اما با همه ی این تفاسیر بایستی توجه کرد که سطح علمی دانشگاه های ترکیه بالا نمی باشد. همچنین جهت انتخاب کشوری واسطه که بتوان با اخذ مدارک دانشگاهی آن به سایر دانشگاه های تاپ دنیا رسید، گزینه ای مناسب نمی باشد. بنابراین اگر قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های رایگان دنیا دارید، می توانید جهت بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی خود از طریق مشاوره های بدون هزینه موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)، با همکاران و کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین در پایان مقاله اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، می توانید نقطه نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با همکاران ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در کمترین فاصله زمانی ممکن، پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال آپلود
سوئیچر رنگ