ثبت ازدواج در ترکیه - وب سایت جامع مشاغل کاریابی استانبول
تصویر

ثبت ازدواج در ترکیه

ثبت ازدواج در ترکیه به صورت بین المللی در سال های اخیر نه تنها از سمت ایرانیان بلکه از سمت اتباع سایر کشورهای دیگر نیز مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. ایرانیان به دلایل مختلفی ثبت ازدواج بین المللی خود را در ترکیه انتخاب می کنند. ازدواج در ترکیه برای ایرانیان می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد به مانند داشتن گواهی ازدواج بین المللی.

البته که به طور قطع به یقین نزدیکی کشور ترکیه از یک طرف و هزینه ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه به دلیل پایین بودن و صد البته که برگزاری مراسم عروسی در ترکیه در یک محیط بسیار زیبا با هزینه های پایین می تواند از دلایل دیگر این استقبال باشد.


ثبت ازدواج در ترکیه نه تنها برای اتباع خارجی بلکه برای افراد بدون تابعیت و پناهنده نیز به راحتی امکان پذیر می باشد. در صورتی که شخص در ترکیه حتی پناهنده باشد می تواند وکیل پناهندگی در ترکیه بگیرد و ازدواج خود را ثبت کند. بر اساس قوانین جمهوری ترکیه افراد در صورت داشتن مدارک لازم توسط ارگان های رسمی به مانند شهرداری ها و توسط مامورین مربوطه می توانند به صورت رسمی به عقد هم دربیایند

ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه بر اساس قوانین موجود در قانون مدنی کشور ترکیه برای دو تبعه­ ی خارجی در صورتی که شرایط و مدارک کامل و کافی را داشته باشند، میسر است.

قبل از انجام هر اقدامی حتما با مؤسسه­ استانبول  تماس بگیرید.

مؤسسه­ ی کاریابی با بهره گیری از دانش کارشناسان حقوقی مجرب و مسلط بر قوانین و مقررات کشور ترکیه در خصوص قانون ثبت ازدواج در ترکیه شما را در انجام این مهم و تهیه ­ی مدارک به صورت کامل همراهی خواهد کرد.

آیا نزدیک بودن به سفارت خانه ­ها، مراکز ثبت ازدواج در ترکیه و  تاثیری در سرعت کار دارد؟

مؤسسه کاریابی استانبول در منطقه ای مرفه نشین و امن در شهر استانبول قرار دارد. و اکثر سفارتخانه ­ها و مکان­های دولتی در نزدیکی آن واقع شده­ اند.

علی رغم اینکه اقامت شما در منطقه ه­ایی در نزدیکی دفتر مؤسسه کاریابی استانبول شما را از مزایای نزدیکی به دفتر مؤسسه و مراجعه های مکرر جهت پیگیری امور بهره مند می­ سازد، در عین حال می­توانید از مراکز خرید جواهر، ترامپ و پروفیلو و… نیز بازدید کنید.

اما اینکه شما در کدام منطقه استانبول ساکن باشید برای مؤسسه هیچ فرقی نمی کند. چون در هر صورت همکاران ما در مؤسسه کار شما را پیگری می کنند.

مدارک ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه

مدارک اولیه شامل اصل شناسنامه و پاسپورت می باشند.

(اگر هنوز شهروند نیستید و تراول داکیومنت دارید یا صرفا کپی شناسنامه را دارید، با ما تماس بگیرید)

باقی مدارک مورد نیاز توسط کارشناسان مؤسسه بعد از بررسی شرایط زوجین تعیین و تهیه می­ شوند.

هزینه ثبت ازدواج شما در ترکیه

با توجه به اینکه هزینه­ های ثبت ازدواج در ترکیه از پرونده­ ای به پرونده­ ی دیگر به دلیل شرایط متفاوت، متغیر می باشد.

اما به عنوان یک اصل اساسی در اصول کاریمؤسسه کاریابی استانبول، وظیفه­ ی خود دانسته که تمامی موارد ثبت ازدواج در ترکیه و هزینه ­های مربوط به آن را به صورت شفاف بیان کنیم.

به­ جز موارد ذکر شده هزینه­ های مربوط به پرونده ­هایی که دارای شرایط عمومی یکسانی هستند به دو بخش تقسیم می­شود:

بخش اول شامل هزینه­ های قانونی که کاملا مشخص و معین می­ باشد.

بخش دوم شامل هزینه ­ی مشاوره و هزینه ­های خاص می باشد که با توجه به شرایط هر پرونده متغیر است. آنچه در این میان حائز اهمیت بوده این است که:

نکات مهم و شرایط خاص

۱– در خصوص زنانی که طلاق گرفته اند در بعضی موارد گفته شده که باید از زمان طلاق ۳۰۰ روز گذشته باشد تا فرد بتواند مجددا ازدواج کند ولی این موضوع فاقد اعتبار و صحت است.

به بیان دیگر این موضوع برای شهروندان خارجی با توجه به تفاوت احوال شخصی هر فرد که تابع حقوق شهروندی آن شخص است اعمال نخواهد شد.

اما، گاهی برخی شهرداری­ ها به دلیل عدم آشنایی با دستورالعمل­ ها در خصوص پناهندگان، ممکن است ۳۰۰ روز را برای همه اعمال کنند. اما برای خانم های ایرانی این مدت ۱۰۰ روز می باشد.

چون ممکن است بعدها به واسطه­ ی عدم آشنایی با قوانین پرونده­ای ازدواج شما به مشکل بخورد.

۲ – در خصوص خانم ­هایی که برای اولین بار ازدواج می­کنند این نکته ضروری است که اجازه پدر مورد نیاز است. البته این را هم در نظر داشته باشید که دولت ترکیه این اجازه را نیاز ندارد. اما با توجه به اینکه تهیه مدارک شهروندان ایرانی از خود دولت ایران صورت می­پذیرد و این مورد جزء قوانین دولت ایران است.

لذا خانم­ های ایرانی که اجازه پدر ندارند، و برای نخستین بار است که ازدواج می­کنند لازم است تا برای تهیه برگ صلاحیت ازدواج که یکی از مدارک ضروری است، بعد از عقد قرارداد در مؤسسه، با توجه به چهارچوب­ های مورد نیاز که توسط کارشناس حقوقی تهیه و تنظیم می­شود، در اختیار شما قرار می­گیرد تا آن را تهیه کنید.

و به همراه سایر مدارک ارائه نمایید (اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید آن را تهیه نمایید مؤسسه راه ­حل های حقوقی متفاوت و جداگانه­ای را برای هر پرونده به صورت خاص مطرح می­کند تا بتوانید آن مدرک را تهیه و ارائه نمایید).

۳- اداره مهاجرت و ویزا در استانبول از اواسط سال ۲۰۱۵ ازدواج­ هایی را که بصورت وکالتی در ایران انجام شده باشد قبول نمی­کند. بنابراین اگر در ایران ازدواج وکالتی کرده­ اید، ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا باید طلاق ایرانی ثبت کنید و عده نگه دارید یا خیر؟

باید بدانید که تمامی این دست سؤالات درمؤسسه کاریابی استانبول دارای راه حلی حقوقی است. در حقیقت با کمک مشاورین و کادر حقوقیمؤسسه کاریابی استانبول در تهران و استانبول شما با طلاق توافقی یا بدون طلاق توافقی هم می­توانید در ترکیه مجددا ازدواجتان را ثبت کنید. مؤسسه ما آمادگی کامل خود را برای انجام پرونده­ی ثبت ازدواج بین المللی شما در ترکیه اعلام می­کند.

قدم هایی که برای ثبت ازدواج در ترکیه باید بردارید

 در ابتدا باید با امور مشتریان مؤسسه کاریابی استانبول ارتباط برقرار نمایید. اگر واتساپ دارید همین حالا کلیک کنید و تماس بگیرید  

 سپس درخواست تشکیل پرونده آنلاین ( بدون هزینه ) را نمایید.

 در نهایت بررسی مدارک شما از طریق تصاویر مدارک ارسالی از سوی شما و کنترل وضعیت شهروندی دو طرف انجام خواهد شد.

برای ثبت ازدواج در ترکیه باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- تصویر پاسپورت­ ها را برای آغاز کار و ارسال به مأمور عقد شهرداری بابت اخذ وقت به نام شما در روزی که مد نظر شماست ارسال نمایید.

۲- مدارک شما زیر نظر کارشناس و مترجم رسمی مؤسسه کاریابی استانبول در دفتر تهران یا استانبول بصورت آنلاین تهیه و آماده­ ی ارائه می گردد.

۳- هماهنگی و نوبت گیری برای انجام آزمایش­ های پزشکی و دریافت نوبت فوری برای حضور در شهرداری استانبول برای انجام عقد که توسط مؤسسه کاریابی استانبول انجام می­ شود.

”سوالات رایج برای ثبت ازدواج در ترکیه توسط مؤسسه کاریابی استانبول- شعبه استانبول”

۱- کل فرایند زمانی ثبت ازدواج ایرانیان در ترکیه چه مقدار است؟

ما در مؤسسه کاریابی استانبول برای انجام ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه، به شما ۲ روز کاری اقامت در استانبول را توصیه می­کنیم. در واقع بعد از تهیه و تحویل کامل مدارک به کارشناس در استانبول، ۲ روز کاری زمان می برد تا ازدواج ثبت شود.

۲- آیا با تراول داکیومنت می­توانم ازدواجم را در ترکیه ثبت کنم؟

پاسخ بله است. از طریق مؤسسه کاریابی استانبول تحت شرایطی با تراول داکیومنت هم می­توانید ازدواجتان را ثبت کنید. نکته قابل توجه این است که انجام فرایند ازدواج و هزینه های آن برای هرکدام از پرونده ­ها بسته به نوع آن تفاوت­ هایی دارد که در حین مشاوره­ ی آنلاین یا حضوری به اطلاع شما خواهد رسید.

۳- ایا می­توان از ایران گواهی تجرد گرفت؟

در پاسخ باید گفت بله اما با توجه به نوع پرونده، در برخی موارد بهتر است این گواهی از ایران گرفته شود و در برخی موارد بهتر است از ترکیه و یا سایر کشورهایی که در طول جلسه مشاوره به شما گفته خواهد شد، دریافت گردد. در این خصوص دستورالعمل­ های جدیدی وجود دارد که در برخی شرایط محدود کننده است از این رو بهتر است با کارشناس مؤسسه به صورت آنلاین مشاوره کنید.

۴- آیا مدارک ارائه شده اعم از گواهی تجرد و طلاق نامه باید به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه شده باشد؟ و آیا باید تمام مدارک به تأیید سفارت ترکیه رسیده باشد؟

در پاسخ باید گفت خیر. تمامی مدارک باید حتما توسط مترجم مورد اعتماد و تأیید شد­ه­­ ی دولت ترکیه با نام نوتر به زبان ترکی ترجمه شده باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که دارالترجمه رسمی ثبت شده در ترکیه که تحت نظارت مؤسسه کاریابی استانبول است و در این مؤسسه فعالیت می­ کند، در استانبول مراحل ارائه مدارک را بر اساس استاندارد مورد قبول انجام می­ دهند.

برای تماس با بخش ترجمه، از طریق واتس اپ اینجا کلیک کنید.

۵-آیا طرف قرار داد ما مؤسسه کاریابی استانبول در ایران است یا استانبول؟

لازم به ذکر است که ما در هر دو کشور دفتر ثبت شده­ قانونی داریم. با توجه به شرایط شما به نظر می­رسد ایران برای شما و انجام امور مربوطه راحت­ تر باشد. اما از نظر ما با توجه به شرایط یکسان در هر دو کشور امکان عقد قرارداد وجود دارد. و انتخاب این موضوع به عهده شماست. و این موضوع کاملا به تمایل و سلیقه شما ارتباط دارد.

در ایران مؤسسه کاریابی استانبول به صورت حقوقی و با هویتی کاملا قانونی و شناخته شده که زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلا است، فعالیت می­ کند.

۶- انجام چه کارهایی بر عهده­ ی مؤسسه کاریابی استانبول است؟

مؤسسه کاریابی استانبول مسئولیت­های ذیل را در قبال عقد قرارداد بر عهده خواهد داشت:

 • از لحظه­ ی شروع انجام فرایند اعم از تهیه­ ی مدارک، ترجمه­ ی آنها، نظارت و کنترل ترجمه­ های انجام شده از حیث درج عبارت­ های ضروری و عدم درج عبارت­ های غیر ضروری (توجه داشته باشید که همه مترجم­ ها از عهده انجام ترجمه مدارک جهت ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه بر نمی­ آیند و در برخی موارد به دلیل عدم آشنایی مترجم با فرایند، ممکن است ترجمه تحت الفظی انجام شود که فرد را دچار مشکل خواهد کرد) راهنمایی و مشاوره توسط همکاران ما درمؤسسه کاریابی استانبول آغاز می ­شود.
 • تنظیم و رزرو نوبت جهت انجام امور مربوط به آزمایشگاه که  از قبل برای جلوگیری از اتلاف وقت شما انجام می شود. توجه داشته که گواهی انجام آزمایشات خون جزء مدارک ضروری جهت ثبت ازدواج در ترکیه می­ باشد.
 • تحویل مدارک تهیه شده به اداره ی ازدواج، از این رو بلافاصله وقت فوری از شهرداری اخذ می­ گردد.
 • در تمام مراحل ثبت و انجام ترجمه در زمان عقد و امضاء دفتر شهرداری با همراهی مترجم رسمی صاحب امضاء مؤسسه کاریابی استانبول که برای ازدواج خارجیان در ترکیه حضور و امضاء وی الزامی است، شما را همراهی می ­کند. علاوه بر آن شما و نامزدتان به هر زبانی که صحبت می­کنید یا مایلید می توانید ترجمه عقد را داشته باشید.

۷- مراسم عقد رسمی در ترکیه به چه صورت برگزار می شود؟

در مراسم عقد رسمی در ترکیه حضور مأمور عقد، دو شاهد، حضار و مترجم رسمی دارای حق امضاء الزامی است. کل این مراسم حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد. در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر می­توانید اینجا کلیک کنید و به عنوان نمونه یک مراسم عقد کامل که توسط مؤسسه کاریابی استانبول برگزار شده است را ببینید.

مؤسسه کاریابی استانبول موسسه ­ای است که در بسیاری از موارد بعنوان واسطه، بین افرادی که بصورت حقیقی اقدام به ارائه خدمت می­کنند عمل نموده است. در حقیقت شما با یک فرد بصورت حقیقی قرارداد را می­بنیدید و آن شخص پس از عقد قرارداد با شما کار را به مؤسسه­ ما می سپارد. در این صورت آیا بهتر نیست که به صورت مستقیم با مؤسسه کاریابی استانبول کار کنید و خدمات را با کیفیت بهتر و بیشتری دریافت کنید. به بیان دیگر کار خود را به کاردان بسپارید.

مؤسسه کاریابی استانبول قدیمی­ترین و حرفه ای ترین مؤسسه در زمینه­ ی ثبت ازدواج بین المللی در استانبول است. این موضوع را به آسانی از اطلاعات کامل ارائه شده در این صفحه می­توانید استنتاج نمایید.

مقایسه ثبت ازدواج در ترکیه نسبت به ایران

در ترکیه بر خلاف ایران ازدواج رسمی از طریق مامورین اجرایی شهرداری ها صورت می پذیرد و افرادی که اعتقادات مذهبی دارند در ترکیه علاوه بر ثبت ازدواج در شهرداری ها توسط افراد مذهبی که به اصطلاح در ترکیه امام گفته می شوند می توانند به عقد هم در بیایند که در اصطلاح به آن امام نکاهی اطلاق می شود.

البته از نظر قانون ترکیه عقد امام، رسمی نیست و هر نوع ازدواجی غیر از طریق شهرداری ها غیر قانونی محسوب می شود و رسمیت ندارد. پس در ترکیه حتی عقد امام بعد از عقد رسمی می تواند به رسمیت شناخته شود و قانونی باشد. همچنین توجه داشته باشید چیزی به عنوان ازدواج موقت در ترکیه غیر قانونی بوده و وجود ندارد.

در این مقاله سعی شده است تا شما را با قوانین ثبت ازدواج در ترکیه آشنا کنیم همچنین به سوالاتی به مانند قرارداد ازدواج چیست پاسخ دهیم.

در این یادداشت میخوانید:

 • محدودیت های ازدواج در ترکیه
 • ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های متفاوت
 • ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های همانند
 • ازدواج با پناهنده در ترکیه
 • مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در ترکیه
 • مراحل ثبت ازدواج در ترکیه
 • مدارک لازم جهت ازدواج در ترکیه
 • سند بین المللی ازدواج در ترکیه
 • ازدواج بین المللی برای اتباع ایرانی در ترکیه
 • ازدواج بین المللی در کدام کشورها انجام می شود
 • طلاق گرفتن در ترکیه
 • برگزاری مراسم عروسی در ترکیه
 • هزینه برگزاری مراسم عروسی در ترکیه
 • محل های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

محدودیت های ازدواج بین المللی در ترکیه

در صورتی که به دنبال سوال ازدواج در ترکیه چگونه است باشید؟ باید بدانید سن قانونی ازدواج در ترکیه حداقل 18 سال می باشد. در صورتی که فردی زیر 18 سال سن داشته باشد و درصدد ازدواج باشد به هیچ عنوان در هیچ مراکز رسمی اعلامی توسط دولت نمی تواند ازدواج خود را ثبت نماید.

ولیکن در بسیاری از موارد افراد و والدین از نکاح امام که همان ازدواج مذهبی می باشد استفاده می کنند که در صورتی که مامورین دولتی متوجه شوند والدی شخص بازداشت می شوند. البته در نظر داشته باشید که استثناء این قانون در مواردی است که شخص توانسته باشد رای دادگاه را اخذ کند که خواهد توانست بر اساس رای دادگاه ازدواج کند.

در نظر داشته باشید که ترکیه قوانین بسیار سفت و سختی را برای ازدواج کودکان در نظر گرفته است و در این کشور ازدواج زیر 18 سال جرم محسوب می شود و سیستم قضایی ترکیه به شدت با آن برخورد می کند. از سمت دیگر محدودیت های زیر نیز در ترکیه برای افرادی که درصدد ازدواج هستند وجود دارد:

 • در ترکیه افرادی مجاز به ازدواج هستند که ظرفیت و توانایی های ذهنی لازم در خصوص ازدواج را دارا می باشند.
 • ازدواج با محارم و بستگان نزدیک در ترکیه ممنوع می باشد. علاوه بر محارم ( دایی، عمو، عمه، خاله و فرزندان آنها) نیز نمی توانند با هم ازدواج کنند.
 • ازدواج فرزند خواندگان با والدین و یا ازدواج والدین با فرزندان همسران قبل
 • در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده باشد حتما باید ازدواج قبلی به اتمام رسیده باشد و طلاق صادر شده باشد.
 • چند همسری در ترکیه نه تنها برای شهروندان این کشور بلکه برای اتباع خارجی و همچنین پناهندگانی که در این کشور نیز زندگی می کنند ممنوع می باشد و جرم محسوب می گردد.
 • برای بانوان در نظر گرفتن محدودیت 300 روزه بعد از طلاق برای ازدواج مجدد در ترکیه وجود دارد مگر این که گزارش پزشکی مبنی بر عدم بارداری ارایه شود که در این صورت خانم ها از این 300 روز معاف خواهند بود.

ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های متفاوت

در ترکیه هیچ نوع ممنوعیتی برای ازدواج اتباع خارجی به شرط دارا بودن شرایط ازدواج وجود ندارد. و این افراد می توانند از سمت مراجع دارای صلاحیت به عقد هم دربیایند. البته باید به این نکته توجه کنید به دلیل این که افراد تبعه های کشورهای دیگر هستند می بایستی گواهی های مربوط را از کشور مبداء خود تهیه کنند به مانند گواهی تجرد.

یکی از مزیت های ازدواج در ترکیه این است که افراد علاوه بر دریافت سند ازدواج ترکیه ای می توانند سند ازدواج بین المللی نیز تهیه کنند; که در همه جای دنیا مورد قبول واقع می شود. در واقع شرایط ازدواج در ترکیه برای دو تابعیتی ها بسیار مناسب است.

ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های همانند

دو تبعه خارجی با تابعیت یکسان و همانند می توانند در ترکیه ازدواج کنند. البته لازم است تا متقاضیان گواهی ازدواج را از کشور مبداء دریافت نمایند.

اما در برخی از موارد به دلیل محدودیت ها خود شخص قادر به تهیه این مدارک نمی باشدکه در این صورت مامورین مسئول ازدواج می توانند از طریق مدیریت کل امور جمعیت و شهروندی اقدام به اخذ آن نمایند. در هر حالت ثابت کردن وضعیت تاهل در زمان ازدواج الزامی می باشد یعنی فرد می بایستی در زمان ازدواج گواهی تجرد داشته باشد.

ازدواج با پناهنده در ترکیه

ازدواج با افراد پناهنده در ترکیه نیز امکان پذیر می باشد ولیکن کار کمی سخت تر می شود. سند وضعیت تاهل فرد پناهنده در ترکیه می بایستی از طریق ادارات جمعیتی دریافت شود. در صورتی که فرد در زمان ورود پرونده ای تشکیل نداده باشد این مورد از طریق مقامات امنیتی تامین می شود.

روال کار در این جا تمام نمی شود بلکه شخصی که متقاضی ازدواج در ترکیه می باشد و پناهنده است بعد از اخذ مدرک عدم ممانعت از ازدواج اول از همه می بایستی این مدرک را به تایید اداره حقوقی استان در فرمانداری رساند و 3 عدد کپی از آن را داشته باشد.

بعد از ترجمه گذرنامه توسط مترجم رسمی از طریق دفاتر رسمی و تایید آن می تواند برای ازدواج در ترکیه درخواست دهند. در نظر داشته باشید که در زمان مراجعه اصل گذرنامه را به همراه دو عدد کپی از آن به همراه داشته باشید. البته معاینات پزشکی سلامت برای هر دو زوج الزامی می باشد. ممکن است برای دریافت برگه تجرد مجبور شوید به سفارت ایران در ترکیه مراجعه کنید.

نکته: با تولد فرزند در ترکیه به والدین و خود فرزند اقامت داده نمی شود; فقط محل تولد فرزند کشور ترکیه خواهد بود.

نکاتی که لازم است برای ازدواج در استانبول بدانید

در صورتی که قصد ازدواج در ترکیه را دارید ارایه کردن مدارک زیر به شهرداری الزامی می باشد مثلا برای ازدواج در استانبول باید مدارک زیر را به شهرداری استانبول ارایه دهید:

 • پر کردن فرم درخواست ازدواج ( لازم است که هر دو شخص به صورت مجزا نسبت به پر کردن فرم های ازدواج در ترکیه اقدام نمایند).
 • ارایه گواهی تجرد که نشان می دهد شخص متاهل نیست.
 • برگه سلامت پزشکی که نشان می دهد فرد دچار بیماری که مانع از ازدواج شود نیست.
 • در صورتی که فرد پناهنده و یا بدون وطن باشد باید مدارکی که نشان دهنده حمایت بین المللی باشد را ارایه نماید.
 • چهار قطعه عکس رنگی تمام رخ
 • داشتن حداقل 18 سال تمام برای متقاضیان در ترکیه

نکته: در خصوص ازدواج در ترکیه و اقامت باید بگوییم که با ثبت ازدواج در ترکیه نمی توان اقدام به اخذ اقامت ترکیه کرد مگر یکی از زوجین دارای اقامت و یا شهروندی ترکیه باشد.

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه

1. مراجعه به کنسولگری کشور متقاضی

در صورتی که هر دو نفر از متقاضیان تابعیت ایرانی داشته باشند در ابتدا لازم است تا برای اخذ گواهی تجرد به کنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایند و با واریز حدود 9 یورو در شماره حساب اعلامی سفارت ایران در بانک ایش ترکیه نسبت به درخواست دریافت آن اقدام نمایند. برای خانم های ایرانی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران باید اجازه نامه پدر به کنسولگری ارایه شود ولیکن در صورتی که والد شخص به رحمت خدا رفته باشد حداقل باید گواهی فوت به سفارت ایران در ترکیه ارایه شود.

مدارک لازم جهت درخواست برگه تجرد

 • اصل شناسنامه
 • اصل گذرنامه
 • 4 قطعه عکس ( 2 قطعه عکس محجبه هم به همراه داشته باشید زیرا سفارت ایران عکس بی حجاب نمی پذیرد)
 • واریز هزینه درخواست گواهی تجرد

برگه تجرد برای ثبت ازدواج در ترکیه از کجاها تهیه می شوند؟

 • اداره کل امور هویتی ایرانیان در خارج از کشور
 • اداره ثبت احوال محل سکونت متقاضی
 • سفارت جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها

2. اخذ تاییدیه از وزارت امور خارجه ترکیه برای ثبت از دواج بین المللی

بعد از دریافت گواهی تجرد از کنسولگری ایران لازم است که آن را به تایید وزارت امور خارجه ترکیه برسانید. هزینه ای که باید برای این تایید در وزارت امور خارجه ترکیه پرداخت نمایید برای هر درخواست 1 لیر ترکیه می باشد.

3. انجام آزمایشات پزشکی سلامت

در ترکیه نیز مثل ایران شما ملزم به انجام آزمایشات ژنتیکی و پزشکی می باشید. برای انجام این آزمایشات بهتر است به بیمارستان های دولتی و یا مراکز درمانی خیریه مراجعه کنید زیرا که در مراکز خصوصی هزینه های شما بیشتر خواهد شد. در این مراکز آزمایش خون رایگان می باشد.

در صورتی که مراکز خصوصی شما را پذیرش نکرد به مراکز خیریه مراجعه کنید. البته در صورتی که شما توانسته باشید اقدام به اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه و یا اخذ اقامت بلند مدت ترکیه نمایید بیمارستان های دولتی موظف به پذیرش شما می باشند. جواب آزمایش خون یک روز بعد داده می شود و البته که شما می توانید جواب آزمایش کتبی را دریافت و به مراکز اعلامی جهت تایید ببرید.

آزمایش خون برای این اجباری است که مشخص شود شما دارای بیماری های ارثی و یا ژنتیکی که ممکن است با ازدواج با هم به مشکل برخورید، ندارید. و فرزندان حاصل از این ازدواج دچار بیماری های ژنتیکی نخواهند شد.

4. اخذ فرم های ازدواج از شهرداری و تایید در دفاتر رسمی

برای دریافت فرم های اولیه ازدواج لازم است تا به یکی از شعبات شهرداری در شهر محل اقامت خود مراجعه نمایید. البته برای دریافت این فرم ها از شما ترجمه پاسپورتتان به زبان ترکی خواسته می شود که شما می توانید آن را در دفتر نوتر و یا دفتر اسناد رسمی ترجمه کنید و ارایه دهید. فرم ویژه ازدواج باید در دفاتر رسمی و نوتر تایید شود.

5. تعیین وقت عقد رسمی

برای انجام عقد رسمی شما می توانید مرکز و سالن های مختلفی را انتخاب نمایید. قیمت این سالن ها می تواند متفاوت باشد.

شما می توانید در سالن های موجود در شهرداری عقد نمایید و یا در صورتی که در نظر داشته باشید که نسبت به عقد در سالن های خارج از شهرداری اقدام کنید می بایستی هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب عاقد به محل را پرداخت نمایید. جدای از این شما باید هزینه خود را پرداخت کنید که برای کمک به درختکاری در ترکیه استفاده می شود.

6. ثبت ازدواج در سفارت ایران

برای ثبت عقد رسمی خود در ایران نیز شما باید مدارک و عقدنامه رسمی ترک خود را به سفارت ایران در ترکیه ببرید و البته برای عقد دینی در سفارت ایران نیز می توانید اقدام کنید.

نکته: در صورتی که یکی از زوجین یا هر دو به زبان ترکی مسلط نباشند حضور مترجم رسمی در زمان عقد الزامی می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج بین الملل در ترکیه

 • اصل پاسپورت
 • گواهی تجرد
 • 6 الی 8 قطعه عکس تمام رخ رنگی
 • اصل شناسنامه و یا برگه تولد
 • کارت ملی
 • گواهی سلامت
 • رضایت نامه پدر برای خانم های ایرانی که سابقه تاهل قبلی ندارند.
 • طلاق نامه برای افرادی که قبلا طلاق گرفته اند
 • دو نفر شاهد
 • مترجم رسمی
 • تاییده مدارک از کشور اشخاص و کشور ترکیه
 • ترجمه تمام مدارک به زبان ترکی

سند بین المللی ازدواج در ترکیه

در طی ده های گذشته به دلیل افزایش ازدواج بین ملیت های مختلف ضرورت سند بین المللی ازدواج مطرح شد. این ضرورت به منظور یکپارچه نمودن سندهای ازدواج صورت پذیرفت. البته در نظر داشته باشید که در سندهای ازدواج بین المللی حساسیتی برای مذهب و دین، نژاد و ملیت افراد در نظر گرفته نمی شود.

به همین دلیل این سند دارای اعتبار جهانی می باشد و در بیشتر کشورهای جهان به عنوان سند رسمی پذیرفته می شود. در این میان تنها ترکیه و تونس هستند که ازدواج بین المللی را پذیرفته اند و در صورتی که در این دو کشور ازدواجی انجام شود دیگر نیازی به ترجمه وجود ندارد. زیرا در سند ازدواج علاوه بر ترکی به چند زبان دنیا نیز این سند قابل ارایه می باشد.

ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه برای اتباع ایرانی

اتباع ایرانی که در ترکیه اقدام به ازدواج می کنند و سند بین المللی ازدواج دریافت کرده اند می توانند بعد از دریافت سند ازدواج خود به سفارت ایران در ترکیه مراجعه نمایند و از قسمت رایزنی فرهنگی کنسولگری ایران در ترکیه نسبت به ثبت نام زوجین در شناسنامه ها اقدام نمایند. در بخش فرهنگی سفارت ایران عقد شرعی نیز انجام می شود.

ازدواج بین المللی در کدام کشورها انجام می شود؟

 • تمام کشورهای اتحادیه اروپا
 • آمریکا
 • استرالیا
 • ترکیه
 • تونس

طلاق گرفتن در ترکیه

در صورتی که شخص حتی در خارج از ترکیه نیز ازدواج کرده باشد می تواند نسبت به طلاق گرفتن در ترکیه اقدام کند حتی اگر در ترکیه پناهنده و یا بی تابعیت باشد. این کار نه تنها غیر قانونی نیست بلکه تابع قانون مدنی ترکیه نیز می باشد.

البته در نظر داشته باشید که درست است شرایط طلاق گرفتن در ترکیه به نسبت ایران برای خانم ها بسیار راحت تر می باشد ولی در صورتی که شخص بخواهد طلاق خود را در سفارت ایران نیز ثبت کند و اصطلاحا طلاق ایرانی بگیرد بر اساس قوانین ایران طلاق وی ثبت خواهد شد.

مثلا در ترکیه چیزی به عنوان مهریه نداریم این در حالی است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مهریه باید در ازدواج باشد. برای طلاق غیابی نیز در ترکیه نیز می توانید از وکیل طلاق کمک بگیرید.

در ابتدا لازم است تا درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارایه کنید و همچنین می توانید در کنار درخواست طلاق درخواست حضانت کودکان را نیز به دادگاه ارایه کنید. پناهندگان می توانند از دفاتر حقوقی کانون وکلا در ترکیه کمک بگیرند. در صورتی که شخص توان پرداخت هزینه وکیل را نداشته باشد به صورت رایگاه به وی وکیل معرفی می شود.

برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

ترکیه را می توان از جمله کشورهایی دانست که همواره توجه بسیاری از زوجین ایرانی که قصد دارند مراسم عروسی خود را در خارج از ایران و در یک محیط بسیار جذاب و زیبا برگزار کنند به خود جلب کرده است. طبیعت زیبا و دلنشین کشور ترکیه، نزدیکی این کشور به ایران، تالارها و کشتی های بسیار مجلل و … می تواند از علت های توجه ایرانیان باشد.

البته توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین دلایل استقبال از برگزاری مراسم عروسی در ترکیه نیاز نداشتن به اخذ ویزا از این کشور برای ایرانیان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که ترکیه در سال 2010 به عنون پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

هزینه برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

به دلیل شرایط فرهنگی ایران بسیاری از زوجین با وجود هزینه های گزاف مراسم عروسی مجبور می شوند به مراسمی در حد متوسط رضایت دهند. این در حالی است که عروس و دامادها می توانند با صرف همان هزینه یک عروسی رویایی در در وسط اقیانوس و در کشتی های مجلل برگزار نمایند.

محل های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

جای جای ترکیه به دلیل داشتن طبیعت زیبا و بی نظیر می تواند مکان مناسبی برای انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی در ترکیه باشد. در همه جای ترکیه شما می توانید هتل ها و عمارت های لوکس را برای برگزاري مراسم خود انتخاب نمایید.

ولیکن در این بین بسیاری از ایرانی ها ترجیح می دهند برای مراسم خود شهرهای استانبول و آنتالیا را انتخاب نمایند. در ترکیه شما می توانید عروسی خود را کنار ساحل برگزار کنید و یا وسط اقیانوس در کشتی و یا در عمارت های مجلل. حق انتخاب باشماست البته که قبل از هر اقدامی هزینه های آن را در نظر داشته باشید.

موسسه کاریابی استانبول برای برگزاري مراسم عروسی در ترکیه

 • انجام کلیه امور مربوط به ازدواج در ترکیه و اخذ سند ازدواج بین المللی
 • تهیه بلیط و رزرو هتل برای عروس و داماد و تمامی همراهان
 • کرایه و تزیین انواع اتومبیل های لوکس
 • کرایه و یا خرید لباس عقد و عروسی از بهترین برندها و مزون های ترکیه
 • عکس برداری و فیلم برداری توسط گروه تخصصی فیلم برداری و عکس برداری مراسم عروسی در ترکیه
 • ساخت کلیپ عروس و داماد
 • میکاپ و شینیون عروس به صورت حرفه ای توسط بهترین میکاپ کاران ترکیه
 • کرایه محل برگزاری عروسی (تالار، کشتی، باغ، عمارت و … )
 • انجام کلیه امور تشریفات محل برگزاری مراسم عروسی
 • تهیه انواع غذاهای ایرانی و فرنگی (منوهای مختلف با توجه با سلایق شما)

سوالات متداول ثبت ازدواج در ترکیه

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج بین‌ المللی در ترکیه چیست؟

برگه تجرد + پاسپورت به همراه جواب آزمایشات پزشکی.

زمان ثبت ازدواج بین المللی چقدر طول میکشد؟

برای ثبت ازدواج بین المللی حضور هر دو طرف در ترکیه الزامی است؟

آیا برای ثبت ازدواج بین المللی اجازه پدر لازم است؟

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال آپلود
سوئیچر رنگ